הנדסת מערכות

 

פרויקט של הנדסת מערכות הינו פרויקט מורכב המשלב מגוון דיסציפלינות, בעלי עניין ואשר חייב להתייחס ליכולות ומגבלות של כלל הגורמים. הליך ניהול של פרויקט הנדסת מערכות כולל מגוון שיטות וכלים ואחד מהם הינו ניהול דרישות בפרויקט.

 

 

ניהול דרישות (Requirements Management)

 

הליך של ניהול דרישות מזוהה בדרך כלל עם תחום ההיי-טק, אך כיום יש לו שימושים רבים גם בתחומים אחרים, כגון: תעשייה, אנרגיה והנדסה אזרחית.

במהלך השנים חברתנו הייתה מעורבת במספר פרויקטים רב-מערכתיים בהם שולבו אלמנטים של הנדסה אזרחית, הנדסת מכונות והנדסת מערכות. בפרויקטים בין דיסציפלינאריים כאלה קיימות דרישות רבות ומגוונות מצד הלקוח, אשר דורשות טיפול מיומן. אנו נחשפנו לצורך אמיתי בניהול כנון ש דרישות הלקוח וכן התמחנו בתחום זה. 

 

דרישות הפרויקט מגדירות את תכולת הפרויקט (מוצר או שירות). לרוב אלה הדרישות החוזיות, אך מתווספים אליהן דרישות ממקורות אחרים, כגון חוקים, תקנים וכו'. דרישות מהוות את אחד אמצעי התקשורת העיקריים בין הלקוח לבין המבצע. דרישות מגדירות מה על המבצע לספק לידי המזמין ע''מ לעמוד בתנאי החוזה.

 

יישום הליך ניהול דרישות בפרויקט או בארגון מהווה את הבסיס לפיתוח מוצר יעיל, ניהול פרויקטים אפקטיבי ואת היכולת להתמודד עם המורכבות והסיכונים העומדים בפנינו.

 

היעדים של הליך ניהול דרישות הם כדלקמן:

  • מיפוי וניהול של כל הדרישות בפרויקט

  • זיהוי חוסר עקביות בין הדרישות לבין תכניות ותוצרי העבודה של פרויקט

  • תמיכה בתהליכי ליבה אחרים של ניהול הפרויקט, כגון: ניהול תכולה, ניהול שינויים, ניהול סיכונים וניהול תצורה

 

חברתנו מציעה שיטה אוניברסאלית וחדשנית לניהול דרישות בפרויקטים תעשייתיים רב-מערכתיים, החל משלב של חתימת חוזה ועד למסירת הפרויקט לידי המזמין. השיטה מתאימה הן ליזם והן למבצע ומיושמת בכל שיטות מימוש (פרויקט תקציבי, PFI וכד').

 

היתרונות הבולטים של הגישה המוצעת הינם: מעקב שיטתי ובקרה תדירה אחר שלבי פיתוח של הדרישות לאורך חיי הפרויקט (תכנון, ייצור, התקנה, בקרה ועוד). כתוצאה מכך, אנו משיגים קיצור בלוחות זמנים וחסכון כספי בעלות הפרויקט.

 

ניהול דרישות נכון ואפקטיבי במידה רבה הינו מפתח להצלחת הפרויקט.

 

בנוסף, אנו מסייעים ללקוחותינו בהטמעת נושא של ניהול הדרישות ברמת הארגון, לרבות בחירת כלי ומתודולוגיה, כתיבת נהלים, הכשרת צוות ועוד.

למידע נוסף אודות הליך ניהול דרישות כנסו לאתר ייעודי שלנו www.reqmng.com